اخبار


معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری: دستگاه‌های نظارتی در جنگ اقتصادی کمک کننده باشند
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی باید در جنگ اقتصادی کمک کننده باشند گفت: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی به موضوع جنگ اقتصادی اشاره فرمودند، بنابراین دستگاه‌های مربوطه باید در این موضوع تلاش کنند.


ابوالفضل رضوی ظهر امروز در جلسه کارآفرینی روستایی در زمینه اشتغال پایدار که در سالن استانداری برگزار شد اظهار کرد: معاونت توسعه روستایی به وسیله سه مجموعه بانک سینا و پارسیان و نیز از محل صندوق توسعه ملی، وام پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: هم اکنون مشکل اصلی روستاییان و عشایر کشور، کمبود درآمد زندگی و نبود شغل مناسب برای جوانان تحصیل کرده بوده و از سوی دیگر تبعیض های اداری و خدماتی بین شهری‌ها و روستاییان و نیز عدم تکریم روستاییان و عشایر از سایر مشکلات کنونی به شمار می‌رود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به اینکه هم اکنون نزدیک 30 درصد روستاییان و عشایر کشور سند ملکی ندارند گفت: براساس قانون، مسئول صدور اسناد مسکن روستایی، با بنیاد مسکن و صدور اسناد ملکی روستایی نیز با اداره ثبت اسناد و املاک است.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی باید در جنگ اقتصادی کمک کننده باشند تصریح کرد: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی به موضوع جنگ اقتصادی اشاره فرمودند، بنابراین دستگاه‌های مربوطه باید در این موضوع تلاش کنند.

رضوی با اشاره به بازدید صبح امروز از چند واحد تولیدی در ارومیه بیان کرد: خوشبختانه در این رابطه آذربایجان‌غربی در پرداخت تسهیلات در رتبه ششم کشور قرار دارد.

وی به مشکل وثیقه بانکی اشاره کرده و اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر کارآفرینان و سرمایه‌گذاران با مشکل نداشتن وثیقه مواجه هستند، باید معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی پنج کارشناس رسمی دادگستری را به بانک سینا معرفی کرده تا ارزش ملک روستاییان و عشایر را مورد ارزیابی قرار دهند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: در این رابطه 100 درصد قیمت آن به عنوان وثیقه در نظر گرفته شده و کارمزدی هم که بانک اخذ می‌کند 12 درصد است.

 

وی بیان کرد: علاوه بر آن، هیچ بانکی حق گرفتن سند شهری نداشته چون واحد اشتغال در روستا ایجاد می‌شود و در این زمینه، باید برای حل مشکلات موجود، جلسه‌ای بین بانک و اداره ثبت اسناد و املاک برگزار شده تا گره مردم حل شود.

رضوی با اشاره به مدت بازپرداخت وام گفت: در این ارتباط نیز، یک سال دوره تنفس وام بانک‌های پارسیان و سینا بوده و بسته به نوع طرح، سه تا چهار سال نیز فرصت بازپرداخت وام است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه سقف وام اشتغال در روستا مبلغ دو و نیم میلیارد تومان است اظهار کرد: این در حالی است که یک پروژه در سال نیز، تا سقف پرداخت چهار میلیارد تومان می‌تواند در استان انجام پذیرد.

وی با اشاره به اینکه شرایط بانک سینا و پارسیان هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد تصریح کرد: علاوه بر آن، بانک سینا به مدت یک ماه فرصت دارد که به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران پاسخ دهد که آیا طرحشان مورد قبول است یا خیر و نیز زمان بردن وثیقه برای کارآفرین نیز تنها دو ماه است.

رضوی به مشکل اخذ مالیات اشاره کرد و افزود: در این رابطه نیز تمامی مناطق محروم کشور از معافیت مالیاتی 10 ساله برخوردار بوده و از سوی دیگر تمامی روستاهای کشور نیز پنج سال معافیت مالیاتی دارند و بنابراین اداره اقتصاد و دارایی نباید نسبت به روستاییان زورگویی و قانون‌شکنی کند.

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir